Ndëgjues të nderuar, Mirë se erdhët nė Www.RadioVendlindja.Com ,... Ju dëshirojmë argëtim dhe knaqësi pran valëve tė RadioVendlindja.Com,... Vizita juaj knaqësia jonë

Ballina
Dėrgo Urime Dhe Pėrshėndetje
Pronari i RadioVendlindjes
Stafi i RadioVendlindjes
Stafi i Dhomės Argetuese Chat
Moti
Lojrat Sportive
Filma Shqip
Humor Shqip
Themelimi i RadioVendlindjes
Foto Qyteteve Tė Kosoves
Foto Nga Pejsazhet
Shkronja Për Nick
Regullo Foton Tuaj Link
Regullo Foton
Emrat Te Ndryshme M/F
Fjalori Shqip English
Fjalori Shqip Gjermanisht
Lojra Pėr Fėmijė Online
Shkarko Muzika
Tekste Shqip Online
Horoskopi
Lajme Nga Sporti
Poezi
Fjalė Tė Urta-Jeta E Pėrditshme
Kėshilla
Figura Te Ndryshme
Tv Kanalet Shqip
Kontribuesit e RadioVendlindjes

http://www.jetimat.com/web/
  

Të nderuar ndëgjues


Për ju janë shkruar disa poezi, andaj lexoni me vëmendje…!

KUJTIM PËR TY


E mbyllur brenda vetës,
për ty shkruaj,
Jam larg nga ti,
dhe për ty vuaj.


Loti më pikon,
zemra po më thyhet,
Pse nuk jam me ty,
hiq nuk më rrihet.


Aq larg më dukesh,
sa më asgjë s’të mbërrij,
Por, lotët nuk më ndalen,
për ty shpirti im.


Këto shkronja që po i shkruaj,
për ty po flasin,
Çdo njëra prej tyre,
me zë në emër të thërrasin.

 

ZEMËR E VYSHKUR


Ti shkove, ike, vetëm më le…
Tani jemi larg ne të dy,
As lamtumir i dashur nuk më the,
e unë mbeta duke qarë për ty.


Dikur të vendosur japëm një premtim,
në një natë romantike, në një natë me shi,
Unë të hyja në zemrën tënde, ti në shpirtin tim,
kjo gjë nuk ndodhi, e unë mbeta në vetmi.


Ti u largove, më le vetëm,
më mbyte në detin plotë trishtim.
S’të mbaj meri, se kujtim më le..
një zemër të vyshkur, në kraharorin tim.

 

DASHURIA IME

U linde si feniks në zemrën time,
dhe zjarrë përhape në shpirtin tim.
Ma mbushe jetën plotë gëzime,
e unë fitova një amshim.

O Zot, o shpirti im,
o, jeta ime e shtrenjtë.
O, fat i syve të mi e gëzim,
kulm i dëshirave të mia besim.

Para teje shpirti po shkrihet, e di, 
dhe në vetmi zemra më tretet.
Sikur të gjithë i shohin eshtrat e mi, 
e mu vetëm të vdes më mbetet.

Me zgjove nga vdekja,
më the jeto.
Preke shpirtin tim dhe i the gëzo,
ke jetën time që e la pa gaz.

Po unë nuk do të vdes,
se dua të jetoj.
Sa të jem gjallë do të pres,
do të jetoj edhe kur ti vdes.

 

DASHURIA E VRARË

Në dasmën tënde do të vij patjetër,
por, jo si dasmor, por si plagë e vjetër...
Do të ulem e vetmuar në një tavolinë,
dhe për fatin tim do të ngre dollinë...

Edhe e paftuar në dasmën tënde do të vij,
e lodhur, e strukur, si një zogë, pa fole do të rri...
E me lotët e mi do të pi, e do të dehem,
do e bëjë për ty, e jo se do defrehem.

E nëse pa dashuri do të më shohesh,
mos mu afro, se nuk dua të më njohësh...
Dua ta kuptosh në heshtje ketë urim,
por, prap unë do qaj për fatin tim...

E nëse e bukur do të dukem përsëri,
mos më thuaj nuk dua ta di...
E tani të të kesh pakëz mëshirë,
por, të lutem që fëmijës së parë,
veri emrin e dashurisë së vrarë.

  

Copyright © 2012 RadioVendlindja.Com  Të gjitha të drejtat u rezervuan për të gjithė shqiptarėt   RadioVendlindja